Holandsko

Frízsko

AKTIVITY

turistika | cykloturistika | plávanie | vodné športy

LOKALITA

Frízsko (Fríesland / Fryslân) je provincia na severe Holandska s cca 650 000 obyvateľmi. Pod správu provincie spadá tiež väčšina zo Západofríských ostrovov. Hlavným mestom je Leeuwarden, rodisko preslávené tanečnice a nemeckej agentky Mata Hari. Frisovia sú germánsky národ žijúci v dnešnom Holandsku a Nemecku. V stredoveku boli významnými obchodníkmi a lodiari. Provincii preslávil aj čierny Frízsky kôň, ktorého chov bol založený práve tu. Frízsko, to je romantická krajina jazier a vodných kanálov, ktoré pretkávajú celú provinciu, ostrovov, veterných mlynov a množstva pohodlných cyklotrás.

VÝLETY

Vo Frízsku sa nachádzajú tri Národné parky. Prírodným územím parku National Park De Alde Feanen je možné preplávať, takže môžete uvidieť špecifické druhy fauny a flóry priamo z paluby lode, národný park so sladkovodným jazerom Lauwersmeer je známy orchideami, unikátnym rastlinstvom a vtáctvom. Návšteva hlavného mesta provincie – Leeuwarden, výrobne syrov, planetária pod. Výlety na Západofrízske ostrovy. Na ostrovoch Texel a Schiermonnikoog leží národné parky. Ďalších atraktivity oblasti sú podrobne uvedené v Sprievodcovi pre vedúcich skupín.

OKOLIE

Juhozápadne od hlavného mesta leží mestečká Sneek a Heeg, kde sa nachádzajú ubytovacie objekty Jeky: Symbolom mesta Sneek, založeného v 10. storočí na piesočnatom polostrove, je vodná brána. Tá bola postavená, keď bývalé jazero Middelzee znemožnilo prístup do mesta. Od 13. storočia, kedy Sneek získal mestské práva, začalo obdobie rozkvetu obchodu. Koncom 15. storočia boli vybudované pre bezpečnosť obyvateľov mesta priekopy a steny okolo mesta. Poloha mesta napomohla v posledných rokoch výrazne rozvoju vodných športov. Veľmi atraktívny je tiež prechodu lodí mestom. Heeg je malá obec s cca 2 500 obyvateľmi ležiace pri jazere Hegemer. Dlhé roky bol pre celú obec dôležitý rybolov – lov úhorov: až do roku 1938 sa úhory z Heeg vyvážali až do Londýna. V súčasnej dobe je Heeg známym vodným športovým centrom s mnohými prístavmi a lodenicami.

UBYTOVANIE – HOLANDSKO

Skupiny sú ubytované v objektoch typu hostel.

4 Ubytovacie domy
Kapacity od 15 do 60 osôb
LETNÁ SEZÓNA