Maďarsko

Visegrád / Balaton

AKTIVITY

horské bicykle | kanoistika na Dunaji | dvojdenné výlety na kanoe s prenocovaním v stanoch | jazda na koňoch | suchý tobogan | termálne kúpele v Budapešti | turistika | bowling

Visegrád

DESTINÁCIA

Vyšehrad – symbol ohybu Dunaja. Navštívte kopce Vyšegrádu, lesy, rieku, kráľovský palác, Solomonovú vežu a hrad. Je ťažké si to predstaviť ale podľa svedectiev z 15. storočia nič v Európe sa nevyrovnalo kráľovskému palácu Visehrad. Fontány v záhrade chŕlili biele a červené víno počas osláv. V paláci bolo 350 izieb s výhľadom na Dunaj. Každé leto sa na hrade konajú historické turnaje, ktoré vás vovedú späť do stredoveku.

Systém peších chodníkov vás vedie od Vyšehradu do chránenej prírodnej rezervácie ”Pilis Parkbos” (Pilisi Parkerdö) s údolím Lepence.

szentendre

VÝLET DO SZENTENDRE (± 90 km tam a späť)

FÖ TER: Zatiaľ čo Rimania si stavali svoje sídlo na pravom brehu potoka Bükkös, Srbskí imigranti si vybrali ľavý breh. Fö tér je centrum tejto starej oblasti, kde je doprava vylúčená. V strede námestia stojí stĺp, ktorý Srbi postavili po tom ako mesto uniklo epidémii. Najnápadnejšou budovou a rušnom námestí je BLAGOVESZTENSKA TEMPLON, barokový kostol. Napravo od kostola je bývalý dom obchodu, ostatné budovy pochádzajú z 18. storočia. Schody do bývalej pevnosti vás vedú dole druhou stranou kopca do Srbskej katedrály; musíte ísť po Templon utca. Dole pred vami vidíte BELGRAD-SKEKESEGYHAZ, Alkotmány utca. V srbských kostoloch sa používalo tradičné delenie po stáročia: v kostoloch boli oddelené miesta pre mužov a ženy, každé z nich bolo prístupné cez vlastné dvere.

Prírodné múzeum mimo mesta

FALUMUZEUM alebo SZABADTERI NEPRAJZI MUZEUM. Nájdete tu farmy, stodoly, maštale, pekáreň, košiare oviec a včelie úle. Oproti je ukážkový kúsok zbierky: dedinský kostol Mándu (1670) postavený ukrajinskými imigrantmi.

Budapešť (2 milióny obyvateľov)

Hlavné mesto Maďarskej republiky je svojim spôsobom umelo vytvorené. Vzniklo v 1872 spojením miest, Budy a Obudy na pravom brehu, Pešte na ľavom brehu Dunaja. Tieto tri mestá sa samostatne vyvíjali v predchádzajúcich storočiach: Pešť na obchodné mesto, Buda na baštu buržoázie, Obuda na nevýznamné predmestie s malými remeselníkmi.

Silueta Budy s jej nevysokým, ale dosť strmým hradným kopcom (Vár-hegy) je unikátna medzi európskymi hlavnými mestami. Hradný kopec je iba 167 m vysoký, ale strmá východná strana znásobuje efekt, ktorý má hrad na návštevníkov na opačnom brehu. Hore na kopci sa nachádza Budínsky hrad (Budavár) s hrubou vrstvou baroka na starom sídle. Pekné aleje tvoria spojenie medzi štyrmi ulicami ústiacimi na nádvorie kostola kde sa koná stály turistický trh. Dominanty Budapeštianskej panorámy sú citadela, hrad a vnútorné mesto, ktoré bolo postavené vnútri hradieb.

Rušné, ale v pozitívnom slova význame je tiež centrum Pešte, ktoré bolo teraz zrenovované a ktorého väčšia časť sa zmenila na pešiu zónu. Pešť a Buda sú miesta kde sa nachádza množstvo veľkých a menších múzeí, často schovaných za nelákavou vonkajšou fasádov budov. Peknými zelenými miestami v husto obývanom meste sú park na veľkom Margitinom ostrove (Margit-sziget) v Dunaji a mestský park Városliget na konci Champs-Elysées – akoby osi vedúcej z centra k Pamätníku kráľovských hrdinov.

UBYTOVANIE – VISEGRÁD

JEKA domy v Maďarsku sú umiestnené pozdĺž ohybu Dunaja, 40 km severne od Budapešti, v okolí mestečka Visegrád. Všetky domy sú blízko rieky v oblasti medzi Tahitótfalu a dedinou Dömös. Domy sú prenajaté a vybavené špeciálne pre skupiny. Sú to školské budovy, drevené prázdninové ubytovne a mládežnícke centrá.

Stravu si skupiny zabezpečujú sami.

10 UBYTOVACÍCH DOMOV
Od 25 do 50 osôb
LETNÁ SEZÓNA
S dodávkou potravín

BALATON

Stredisko

Základňa Jeky sa nachádza pri Balatone, 77 km dlhého jazera, ktoré je najväčším v strednej Európe. Voda jazera a tunajšie hebké bahno majú liečivé účinky na nervové ťažkosti. Na severnom pobreží Balatonu sa rozkladá Národný park horného Balatonu, pri mestečku Tihany chránená prírodná oblasť Tihany, ktorá je prvou rezerváciou tohto druhu v Maďarsku. Neďaleko Balatonu leží mesto Veszprém, preslávenej okrem iného korunovácie uhorských kráľovien v stredoveku.

balaton-2
Balatonfüred

Výlety a aktivity

Výlety loďou, aquapark, kúpanie v jazere a rôzne vodné športy, lanové centrum Kalandpark Zamardi, motokáry, paintball, turistika v okolí, jaskyne Lóczy v Balatonfüred. Začiatkom júla sa tu pravidelne koná plážový hudobný festival Balaton Sound.

UBYTOVANIE – BALATON

JEKA domy sa nachádzajú pozdĺž Balatonu, od obce Balatonakarattya ležiacej v severovýchodnej časti jazera až po obce Siófok a Zamárdi. Domy majú kapacitu od 25 do 118 lôžok, sociálne zariadenie je vo väčšine domov spoločné na poschodí. Ubytovacie domy Jeky v Maďarsku, Balaton

Strava: Plná penzia, pre celodenné výlety je pripravený balíček na obed.

10 UBYTOVACÍCH DOMOV
Od 25 do 50 osôb
LETNÁ SEZÓNA
UBYTOVANIE SO STRAVOU